poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Jak wykonuje się USG tarczycy

Jednym z popularniejszych badań medycznych, przeprowadzanych zarówno wśród kobiet i mężczyzn, pozostaje USG tarczycy. W jaki sposób następuje sprawdzenie tego gruczołu, czy jest ono inwazyjne i czy będziemy odczuwać w jego trakcie ból? Ból w nawet najmniejszym stopniu nie towarzyszy badaniom USG tarczycy. Jak więc jest ono przeprowadzane?
 Osoba badania musi się położyć na łóżku, następnie skóra w miejscu badania, pokrywana jest specjalnym bezbarwnym i bezzapachowym żelem, pozwalającym na łatwe przesuwanie głowicy urządzenia USG. Technik przeprowadza to badanie w sposób dokładny i systematyczny, przesuwając głowicę centymetr po centymetrze.





Obraz badania ma postać wydruku graficznego, widocznego początkowo na ekranie komputera, z możliwością jego zapisania do pliku cyfrowego, a także wydrukowania na papierze. Gotowe wyniki trafiają do analityka, który je opisuje, a następnie do lekarza, który na ich podstawie wystawia diagnozę osobie, która się do niego zgłosiła. W jakich przypadkach zalecane są badania USG tarczycy? Zawsze wtedy, kiedy w organizmie zachodzą niezidentyfikowane zmiany hormonalne, a także wtedy, kiedy wyczuwalne jest powiększenie się tego gruczołu u kobiety lub mężczyzny. O powiększeniu się gruczołu można się przekonać wykonując badania ręczne, dotykając ciała w miejscu, w którym on występuje.


Jak są finansowane badania USG tarczycy? Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają je wykonywane bezpłatnie. W przypadku, jeśli przeprowadzone badanie USG tarczycy będzie wskazywało na to, że z gruczołem tym jest coś nie tak, w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań, lekarz prowadzący może zlecić wykonanie pozostałych badań, wśród których najczęściej będzie się pojawiała biopsja. Polega ona na wykonaniu głębokiego nakłucia i pobraniu tkanki gruczołu do przeprowadzenia dalszych badań laboratoryjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz